DSC04572W dniach 6-7 kwietnia 2017 roku odbył się IV Międzynarodowy Kongres Inkluzji Społecznej zorganizowany przez Instytut Edukacji Wydziału Humanistycznego w Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Kongresowi towarzyszyły również XVII Dni Integracji oraz I Zjazd Absolwentów Niesłyszących (7-8 kwietnia). Podczas Kongresu uczestnicy zapoznali się z tematyką szeroko pojętej inkluzji społecznej w kontekście przemian społecznych i kulturowych. Natomiast w ramach Dni Integracji odbyły się warsztaty: "BSL- Brytyjski Język Migowy" prowadzony przez Panią Lynn Barnes z University of Central Lancashire, „Warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego”, które poprowadziły panie mgr Halina Grzeszczuk, mgr Sylwia Nowosielska oraz mgr Anna Siliwoniuk, „Warsztaty nt. nauczania osób niesłyszących języka obcego” poprowadzone przez Polish Team panią prof. nzw. dr hab. Ewę Domagałę-Zyśk i Dyrektor Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, mgr Beatę Gulati, oraz warsztaty nt. "Reading Videos- Using Videos to Enhance Reading Comprehension Skills of Deaf Students" prowadzone przez panią Naomi Ganin-Epstein z Izraela.
W międzyczasie odbył się występ Grupy „MOG-ę”(Muzyka Oczami Głuchych), którzy „zaśpiewali” piosenki w Polskim Języku Migowym („Color Of Your Life” Michała Szpaka oraz „Beautiful Life” Ace of base, „Dni, których nie znamy” Kamila Bednarka, „Wiem, że jesteś tam” Ani Wyszkoni). Była również możliwość obejrzenia wieczornego spektaklu "Carmen" Georges’a Bizeta w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego. Podczas IV Międzynarodowego Kongresu Inkluzji Społecznej 7 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie I Zjazdu Absolwentów Niesłyszących naszej Uczelni, którym karty Klubu Absolwenta UPH wręczyła Jej Magnificencja Rektor, prof. nzw. dr hab. Tamara Zacharuk. Następnie odbył się Happening dla absolwentów, poprowadzony przez pana prof. nzw. dr hab. Tomasza Nowaka i panią mgr Justynę Dziadak absolwentkę naszej Uczelni. Uczestnicy happeningu tworzyli indywidualne kolaże. Tematyka prac była różnorodna i ciekawa. Wieczorem odbyło się uroczyste spotkanie w restauracji Bollywood Hollywood. W sobotę 8 kwietnia, w ramach Zjazdu Absolwentów odbyła się wycieczka po nowym budynku Wydziału Humanistycznego. Następnie absolwenci wzięli udział w drugiej części happeningu, gdzie stworzyli wspólny kolaż ze swoich zdjęć, upamiętniający nasze spotkanie. Następnie został zaprezentowany pokaz zdjęć z dawnych lat. Przy kawie i ciastkach, absolwenci wspominali czas swoich studiów. Dziękujemy serdecznie za wspólne spotkanie. Mamy nadzieję, że czas spędzony wspólnie z nami był bardzo udany i pozostały miłe wspomnienia. Być może uda się nam powtórnie spotkać w niedalekiej przyszłości.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego spotkania.